top of page

DANTŲ IMPLANTAI

   Danties implantas – natūralios danties šaknies pakaitalas, titaninis varžtelis, chirurginiu būdu „įsodintas“ į žandikaulio kaulą. Tai atliekama, kai, netekus danties  (ar kelių), reikia fiksuoti neišimamuosius ar išimamuosius protezus. Žodžiai „implantas“ ir „implantacija“ kilę iš lotynų kalbos žodžių implantum, implantare, reiškiančių „įsodinimas“. Pastaruoju metu dažniausiai naudojami implantai iš titano lydinio. 

    Dantų implantacija susideda iš kelių etapų:

 

    1. Konsultacijos
   Konsultacijos metu gydytojas įvertina bendrą burnos, žandikaulių kaulo būkles. Taip pat sudaro tikslų gydymo planą – nusprendžia kiek, kokių ir kuriose srityse implantų reikės, kokie bus naudojami konstrukciniai elementai. Konsultacijos metu gydytojas su pacientu aptaria implantacijos privalumus ir trūkumus, alternatyvius gydymo variantus.

 

    2. Chirurginio etapo

  • Implantuojat vieną implantą operacija trunka vos 30-40 minučių. Jeigu vienu metu implantuojama daugiau implantų ar kartu atliekamos papildomos procedūros, operacija trunka ilgiau – 1-2 valandas. Paprastai operacijos metu naudojamas vietinis nuskausminimas.

  • Siūlės nuimamos po 7-10 dienų. Tuomet laukiama kol implantas sėkmingai apaugs kaulu ir įsitvirtins žandikaulyje. Laukimas gali užtrukti iki pusės metų. 

  • Gijimo galvutes įsukamos prigijus implantui, kad suformuotų dantenas aplink būsimą danties vainikėlį

 

    3. Protezavimo etapo 

    Praėjus 2-4 sav., kai dantenos sugyja, pradedamas protezavimas ant implanto. Nuimami dantų atspaudai, pagal kuriuos dantų technikų laboratorijoje gaminami individualūs dantų protezai. Priklausomai nuo to, kiek trūkstamų dantų ketinama atstatyti, naudojami keramikos vainikėliai, tiltiniai protezai ar išimami dantų protezai.

   Šiuo metu yra sukurta daug įvairių implantų konstrukcijų. Tobulinamos geresnį kaulinio audinio prisitvirtinimą prie implanto paviršiaus ir suderinamumą su organizmu užtikrinančios medžiagos bei technologijos. Nors implantai nėra visaverčiai dantų šaknų pakaitalai, šiuo metodu sėkmingai grąžinama kramtymo dantimis funkcija ir estetiška išvaizda. Jauniems žmonėms ypač aktuali galimybė implantuoti ir vieną dantį, taip išsaugant gretimus dantis sveikus (jie nepreparuojami). 
 

   Kada reikalingi dantų implantai:

  •    vieno ar daugiau dantų netektis;

  •    kitų protezavimo būdų nepriimtinumas pacientui;

  •    išimamųjų protezų fiksavimo negalimumas.


    Paciento amžius nėra svarbiausias veiksnys. Implantuoti galima ir 18-mečiams, ir 80-mečiams, atsižvelgus į sveikatos būklę ir žandikaulių struktūros parametrus.
   Gydymo sėkmę lemia išsamus paciento būklės, kaulo struktūros bei kitų parametrų įvertinimas. Tam atliekami įvairūs tyrimai. Gydytojas privalo gerai išmanyti topografinę žandikaulio anatomiją ir, išanalizavęs situaciją, įvertinti bendrą paciento sveikatos būklę ir žandikaulių topografinę situaciją (taikydamas rentgeną ar kompiuterinę tomografiją). Sergantiesiems lėtinėmis infekcinėmis ligomis dantų implantavimas kontraindikuotinas. Tačiau kai kurie ribojimai yra sąlyginiai.

   Pavyzdžiui, jeigu sergantysis cukriniu diabetu yra tinkamai gydomas ir liga gerai kontroliuojama, implantuoti galima. Tačiau implantacija nerekomenduojama daug rūkantiems pacientams dėl kraujagyslių, ypač – burnos gleivinės, pažeidimų. Dėl imuniteto susilpnėjimo šiems pacientams implantuoti dantis būtų rizikinga (galimos infekcinės komplikacijos). Implantavimo galimybė kiekvienu atveju įvertinama individualiai. 
   Implantavimo operacijos po periodontito pažeistų dantų šalinimo būna gana sėkmingos. Implantai „paima“ dalį krūvio nuo likusių natūralių dantų šaknų. Taip dar nepažeisti ar nedaug pažeisti dantys tarnauja ilgiau. Periodontitu suserga ir jauni žmonės, o negydant, net nesulaukus brandaus amžiaus, galima netekti visų dantų. Jeigu tai vyksta dėl savų dantų atmetimo, implantavimas gali būti pasirinktinas būdas. 
   Implantas gali „neprigyti“ dėl daugelio priežasčių: prieš implantuojant neįvertinus kaulo struktūros, apimties ar taikius netinkamą operacijos techniką, taip pat – dėl infekcijų. Jų profilaktikai reikia palaikyti tinkamą burnos higieną. Po implantacijos operacijų ji turi būti labai kruopšti.

    Šiuo metu dažniausiai naudojami vadinamieji srieginiai implantai.

Implantuoti galima praėjus 3-6 mėn. po dantų pašalinimo, o ypač palankiais atvejais – iš karto po d anties pašalinimo. Srieginiam implantui „prigyti“ apatiniame žandikaulyje reikia 3–4 mėn. laiko, o viršutiniame – 5–6 mėn. Tada į implantą įsukamos gijimo galvutės, o dar po 2-4 savaičių galima atlikti danties protezavimą. 
  Prieš implantavimo operaciją gydytojas įvertina žandikaulių parametrus, atstumus iki kraujagyslių pluoštų, viršutinio žandikaulio daubos. Kai sąlygos pakankamos, į vieną žandikaulį galima implantuoti iki 10–12 implantų. Įprastinė schema – vienas implantas – vienas protezuojamas dantis. Kai kuriais atvejais ant dviejų implantų galima protezuoti išimamąjį žandikaulio protezą. Taip pat ant dviejų implantų galima protezuoti, pavyzdžiui, keturis priekinius dantis. Operacijos atliekamos specialiais instrumentais, vietiškai nuskausminus. Implantai yra ilgaamžiai. Jie tarnauja 10–20 metų ir net ilgiau. Šis laikas priklauso nuo gydytojo kvalifikacijos bei chirurginės technikos, o ypač – nuo paciento burnos higienos.

   Dantų traumos:

Viršutinio ir apatinio žandikaulio priekinių dantų trauminiai pažeidimai dažniau pasitaiko tarp berniukų. Pagrindinės tokių traumų priežastys - autoavarijos, įvairios kontaktinio sporto šakos, nelaimingi atsitikimai ir smurtas. Įtakos gali turėti ir individualūs anatominiai paciento ypatumai-išsikišę viršutiniai kandžiai, kurie gali būti nevisiškai uždengti viršutinės lūpos audiniais. Įvykus traumai būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją odontologą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į nukentėjusiojo bendrą sveikatos būklę: ar nebuvo praradęs sąmonės, ar nesvaigsta galva, nepykina, nesutriko rega, atmintis. Pasireiškus šiems sutrikimams galima įtarti galvos smegenų traumą. Šiuo atveju bus reikalingos ne tik gydytojo odontologo, bet ir kitų specialistų (gydytojo oftalmologo, neurologo) konsultacijos. Gydytojo odontologo kabinete bus atliktas išsamus klinikinis ir rentgenologinis tyrimas. 

 

   Dantų traumos gali būti

   Danties kietųjų audinių pažeidimai ir apie dantį esančių – periodonto – audinių traumos.

    1. Emalio lūžis - danties vainiko lūžis, kai pažeidžiamas tik emalis 

    2. Emalio ir dentino lūžis - danties vainiko lūžis, pažeidžiantis emalį ir dentiną 

    3. Komplikuotas vainiko lūžis - danties vainiko lūžis, kai atveriama pulpos kamera

    4. Vainiko ir šaknies lūžis - danties vainiko lūžis, apimantis emalį, dentiną ir šaknies cementą. 

    5. Komplikuotas vainiko ir šaknies lūžis- danties vainiko lūžis, apimantis emalį, dentiną ir šaknies cementą, kai atveriama danties pulpos kamera 

    6. Šaknies lūžis-pažeidžiamas šaknies dentino, cemento ir pulpos vientisumas.

    7.Danties sumušimas, įmušimas ar išmušimas

 

Ką daryti įvykus traumai?

 

Kai nuskyla danties vainikas, ir jeigu turite  danties fragmentą , jį įmesti į vandens pripildytą indelį.

Tačiau tik gydytojas galės nuspręsti ar šį fragmentą galima bus panaudoti atstatant danties vainiko defektą. Taip pat svarbu žinoti, kad kaip greitai tokiu atveju Jums bus suteikta skubi pagalba, tai tuo geresnė bus gydomo danties prognozė. 

 

Kai dantis nepasislenka iš savo vietos dantų lanke, jokio gydymo atlikti nerekomenduojama, bet rekomenduojama minkšta dieta apie 7 dienas  ir tokio danties periodiškas sekimas gydytojo odontologo kabinete, atliekant kontrolines rentgenogramas.

 

Kai dantis pakeičia savo padėtį dantų lanke, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją odontologą, kuris atsižvelgęs į traumos pobūdį, atliks gydymą ir dažnu atveju gali uždėti įtvarą. Tokių traumų gydymo metu yra labai svarbu kuo skubiau atstatyti dantį į pradinę padėtį.

 

Kai dantis yra pilnai išmušamas iš alveolės, būtina, suradus dantį jo nevalyti, nebent labai trumpai nuplauti po tekančio vandens srove laikant už danties vainiko ir patalpinti į pieno butelį bei kuo skubiau vykti į gydymo įstaigą. Kuo skubiau dantis yra atstatomas į vietą dantų lanke ir įtveriamas, tuo geresnė prognozė laukia tokio danties.

 

   Patyrusius trauminių pažeidimų pacientus stebėti yra taip pat svarbu kaip ir suteikti skubią pagalbą dantų traumų atvejais. Po dantų traumų ir jų padarinių ne tik atsiranda estetinių problemų, bet ir visiškai suyra audinys, netenkama danties. Danties spalvos pokytis, skausmas, patinimas, pūlinukas dantenose, didesnis danties paslankumas rodo komplikacijų grėsmę. Komplikacijos po dantų traumų dažnai būna nepastebimos, nustatomos tik ištyrus rentgenu, todėl būtina nuolat stebėti ligonį, patyrusį dantų traumą, atsižvelgti i gydytojo odontologo rekomendacijas. 

 

   Rekomenduojama pacientą nuolat tikrinti tokia seka: 

praėjus 1 savaitei po traumos, po 3-4 savaičių, po 6 savaičių, po 3-6 mėnesių, kartą per metus, 5 metus iš eilės atliekant klinikinį ir rentgenologinį tyrimą. Laiku atvykus pas gydytoją odontologą galima išvengti daugelio dantų trauminių pažeidimų komplikacijų, dėl kurių dažnai netenkama danties.

bottom of page